3 najzákladnejšie chyby v chudnutí

Ak ste už v minulosti riešili otázku ako schudnúť, pokúšali ste sa o zníženie hmotnosti, prešli ste si rôznymi diétami a postupmi, určite ste sa stretli aj s neúspechom či dokonca sklamaním.

Nedosiahli ste požadovanú redukciu váhy, nešlo to tak ľahko ako ste si mysleli, či dokonca ste na koniec toho všetkého pribrali ešte viac ako ste schudli.

Ak sa Vám to naozaj stalo tak si pozorne prečítajte nasledujúce riadky, kde Vám v troch bodoch ukážem najčastejšie chyby v chudnutí.

Ako teda nepokaziť ďalší pokus? Akých chýb sa vyvarovať?

Chyba č. 1: Zameriavate sa na cvičenie, ale podceňujete stravu

To snáď napadlo každého 🙂 Ako prvé sa rozhodnete, že pôjdete behať, alebo si zakúpite permanentku do fitness centra, ale pozabudnete na úpravu stravy. Chyba!

Až 70% úspechu redukcie hmotnosti tvorí správna strava a 30% tvorí cvičenie. Čo z toho vyplýva? Áno, úpravou stravy dosiahnete lepšie výsledky ako cvičením. Kombináciou oboch však dosiahnete skvelý výsledok.

Často sa mi stáva, že príde ku mne klient totálne sklamaný, pretože rok drel vo fitku ako blázon a aj tak neschudol. Aj ja som niekedy behala a drela v telocvični, ale neschudla som. Po tvrdom tréningu som sa chcela predsa dobre najesť. 🙂

Nechajte si vypracovať jedálniček na mieru >>

Chyba č. 2: Vyradíte z jedálnička potraviny, ktoré by ste nemali

Najčastejšie sú ako zlé potraviny označované sacharidy, alebo konkrétne: pečivo, cestoviny, zemiaky a i. Počuli ste o tom, však? Už nejem pečivo alebo nejem zemiaky. Vyradila som prílohy, vyradila som všetko a jem len ovocie, zeleninu a bielkovinové jedlá.

Kde je problém? Tie potraviny sú nevinné a aj tak sa ich nevzdáte navždy. Po ukončení „diétneho trápenia“ ich opäť do jedálnička zaradíte. Nevyraďujte ich, ak neviete presne ako na to.

Potreba sacharidov je v porovnaní s potrebou bielkovín a tukov až 4 x vyššia. Ovocie a zelenina sú tiež sacharidy 🙂 Je dôležité vedieť upraviť celodenný príjem živín a pozrieť sa na stravovanie ako celok. Nezameriavať sa na jednu potravinu alebo jednu potravinovú skupinu.

To je ako by ste chceli postaviť skvelý dom na celý život a zameriate sa len na fasádu, alebo len na okná či izoláciu a základy alebo strechu zanedbáte.

Nebaví Vás dopodrobna riešiť jedálniček, ale chcete chudnúť aj tak? Riešenie je na dosah >>

Chyba č. 3: Chytia Vás do pasce zázračné prášky, kokteily, tabletky a iné doplnky výživy

Pokiaľ tie prášky beriete tak chudnete, akonáhle prestanete príde pohroma v podobe jo-jo efektu či poškodenia zdravotného stavu. Môže, nemusí. Ak sa tak nestalo, ste jeden z tých šťastlivcov, čo nemá ujmu na zdraví.

Ako to viem? Brala to moja babka, tetka a asi 20 klientov, ktorí sa priznali. Pár z nich si poškodilo tráviaci trakt a väčšina pribrala viac ako schudla. Smutné. Ja viem. Tak prečo tomu ľudia stále veria? Pretože…

Dúfajú….

že existuje bezbolestná a jednoduchá cesta k redukcii hmotnosti. Táto možnosť ľuďom príde oveľa jednoduchšia, ako by si mali kontrolovať príjem jedla, cvičiť, vážiť sa a niečo viac pre seba urobiť. Ak by taká „tabletka“ existovala, tak problém s nadváhou a obezitou by bol zažehnaný. Ale neexistuje.

Je dôležité vedieť, že poberanie rôznych doplnkov výživy nie je prirodzená ani zdravá cesta ako schudnúť. Vyhnite sa nákupu tejto „chémie“ a voľte bezpečné a overené postupy v redukcii hmotnosti.  Predídete tak sklamaniu či možnému poškodeniu zdravia.

Takéto sklamania môžu zanechať nepekné následky na tele či na psychike. Chudnutie nie je jednoduché a ak sa niekomu ani opakovane nedarí schudnúť, môže ho to dlhodobo poznačiť. Ostane skeptický voči všetkým diétam, zmenám životného štýlu, voči všetkým cestám.

Rozpamätajte sa na ten Váš prípad. Aké to bolo keď ste sa vy pokúšali schudnúť? Akými prekážkami ste si prešli, čo Vám robilo najväčší problém? Napíšte mi o tom do komentárov. Budem rada, ak budete Vaše skúsenosti a pocity zdieľať.

Napísala som Vám o troch chybách v chudnutí, tých chýb však môže byť aj tridsať a viac. Preto budem rada, ak ich doplníte. 🙂

Chudnutie nie je jednoduché, ale pokiaľ máte pri sebe skúseného a vzdelaného kouča, tak sa Vám to určite bez problémov podarí.

Chudnutiu ZDAR!

Ing. Petra Pavuková
Som expertka na zdravú výživu, redukciu hmotnosti a vášnivá cestovateľka. Odborne Vám pomôžem zbaviť sa nezdravých návykov a dosiahnuť ideálnu hmotnosť, aby ste si mohli s ľahkosťou užívať život, ktorý si zaslúžite. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre