Vstávat a cvičit! Pamätáte si z detstva na rozprávku o zajacoch Bob a Bobek?
Bob hneď po zazvonení budíka vstal a cvičil, Bobka trebalo z klobúka ťahať.
Cvičenie z rána má niečo do seba. Nielen že vás preberie, ale celý deň budete mať dobrý pocit, že ste pre seba niečo urobili. Čo je na tom najlepšie? Ak už ráno pôjdete cvičiť a dáte si zdravé raňajky, tak sa poobede a večer ľahšie vyhnete nezdravej strave, pretože nebudete chcieť pokaziť to, čo ste ráno tak pekne začali.
Telesná aktivita a zdravá telesná hmotnosť idú spolu ruka v ruke. A dobre vieme, že cvičenie ovplyvňuje okrem telesnej hmotnosti aj naše zdravie. Znižuje vznik niektorých druhov rakoviny, cukrovky, či ochorení srdca. V neposlednom rade sa pri cvičení z nás vyplavuje rieka endorfínov a tak sa po cvičení domov vraciame s úsmevom na tvári a dobrou náladou.
Prečítajte si eBook 5 krokov ako chudnúť bez diéty >>
Odpovedať na túto otázku nám pomáha aj výpočet BMI (Body Mass Index). Ten nás na základe našej výšky a váhy rozčlení do štyroch kategórii. Na podváhu, normálnu hmotnosť, nadváhu a obezitu. BMI však nemôžeme vždy brať ako jediný ukazovateľ na posúdenie telesnej váhy. Tiež veľmi záleží od stavby nášho tela, či ho tvoria svaly, alebo tuk.
BMI je vhodné tiež doplniť meraním obvodov, predovšetkým meraním obvodu pása. Práve nadbytočný tuk v okolí pása, tzv. brušný tuk, je zodpovedný za ochorenia ako cukrovka, vysoký krvný tlak a srdcovocievne ochorenia. Odmerajte si obvod pása. Ženy by mali mať v páse 80 cm, max. 88 cm a muži 95 cm, max. 102. Obvod pása sa meria v najužšej časti, cca 3 – 4 cm nad pupkom. Prevalencia obezity narastá, no je dobré vedieť, že mnoho ľudí má záujem o zvrátenie priberania.
Tento výrok platí a verili by ste tomu, že platí aj pri obezite? Rozlišujeme androidný a gynoidný typ obezity. Androidný typ , tiež sa mu hovorí jablko, alebo mužský typ, ukladá najviac tuku v okolí hrudníka a pása. Ja často spojený s výskytom kardiovaskulárnych a metabolických ochorení.
Gynoidný typ, alebo hruška, čiže ženský typ ukladá telesný tuk v oblasti stehien a zadku. Koniec koncov, pri oboch nám nepomôže nič iné ako zdravá, pestrá, vyvážená strava a dostatok pohybu – bez toho to jednoducho nepôjde.
Cvičenie, je každý druh pohybu, pri ktorom sa zvýši pulz a zrýchli dych. Napríklad beh, bicyklovanie, aerobik, rôzne loptové hry. Často sa stretávam s klientmi, ktorí tvrdia, že nemôžu vykonávať žiadnu fyzickú aktivitu pre svoje už vzniknuté zdravotné ťažkosti. Vtedy je dobrou alternatívou aj dlhšia chôdza (60-90 minút), alebo tiež plávanie. Všetko, čo spotrebuje našu energiu a napomáha k vyváženej energetickej bilancii je pre naše zdravie veľké plus.
Zdravie, je jediná vec, ktorú si musíme naozaj vážiť a ku ktorej vieme vo veľkej miere prispieť naším životným štýlom. Tak skúsme zajtra ráno vykročiť do nového dňa naraňajkovaný a s teniskami v ruksaku.