Vedeli ste, že telesná hmotnosť ženy pred otehotením zohráva veľmi dôležitú úlohu? Nielen v šanci otehotnieť, ale aj v bezpečnosti celého tehotenstva. Snažíte sa otehotnieť a stále ste sa pozitívneho testu nedočkali? Viem, môže to byť extrémne náročné, pokúšať sa o dieťa mesiac čo mesiac a stále nič. Poďme sa teraz pozrieť na základný faktor, ktorý môže priamo ohrozovať vašu plodnosť.
BMI u žien, ktoré plánujú tehotenstvo, by sa malo pohybovať okolo 22 – 23.
BMI (body mass index, index telesnej hmotnosti) je štatistický ukazovateľ miery podvýživy, normálnej telesnej hmotnosti, nadváhy či obezity. Svoje BMI vypočítate jednoducho tak, že vydelíte svoju hmotnosť v kilogramoch svojou výškou v metroch „na druhú“.
BMI = hmotnosť (kg) / (výška (m)²)
Nízka telesná hmotnosť sa často spája s vynechávaním menštruácie a teda s chýbajúcou ovuláciou. Telo sa otehotneniu prirodzene bráni pretože nedokáže v sebe uživiť aj plod. Problém teda môže u vás byť ak máte BMI 19 a menej. S podváhou a teda aj s problémom otehotnieť sa často spája aj nadmerné cvičenie, vegetariánstvo alebo vegánstvo. Stravujete sa správne? Pozrieme sa na to >>
Ak máte BMI vyššie ako 25, vaše telo trpí nadváhou. Ak je vyššie ako 30, trpíte obezitou. Obezita alebo ťažká obezita predstavujú rizikový faktor vzniku viacerých závažných ochorení:
Jedným z častých problémov otehotenia je PCOS. Syndróm polycystických vaječníkov postihuje v priemere asi 5-10% žien. Asi 35-45% (štatistiky sú rôzne a niekde sa uvádza až 80%) pacientok s PCOS je obéznych. Pre toto ochorenie je typická rezistencia na inzulín. Inzulínová rezistencia sa dá upraviť vhodnou stravou a tým môžeme zvýšiť šancu na otehotenie.
Diétne opatrenia, ktoré vychádzajú zo zníženého príjmu energie,úpravy pomeru makroživín, čo následne spôsobí zníženie hmotnosti a zníženie obvodu pása sú prakticky vždy úspešné. A teda vynikajúcou správou je, že je dokázané, že redukciou hmotnosti a poklesom inzulinémie vieme upraviť ovulačný cyklus a obnoviť plodnosť.
Zoznam čo konzumovať:
Zoznam čo nekonzumovať:
Dodržiavaním správnych výživových zásad môžeme významne znížiť riziko neplodnosti, ktorá vychádza z problémov s ovuláciou ale aj z ostatných príčin.
Úprava stravy je však vysoko individuálna záležitosť ,ktorá by nemala vychádzať zo všeobecných informácií. Na základe vašej telesnej hmotnosti a vášho zloženia tela (pomeru tukov, svalov a obsahu viscerálneho tuku) je možné individuálne nastaviť ten najsprávnejší diétny režim, ktorý podporí plodnosť na maximum. Personalizovanú úpravu stravy vám navrhnem po dôkladnej anamnéze v rámci individuálnej konzultácie. Objednať sa môžete tu >>